1512/​520

Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)

“Bombardement”. Fem-armet lysekrone med stel af bruneret messing. Bund og fatningshuse af bakelit, stemplet PH lamp Patented. Monteret med 2/2 skærme af ravfarvet glas. Skærmophæng med trådben. Udført hos Louis Poulsen. 1930'erne. Diam. 70.

Almindelig brugsslitage. Nogle ridser og mærker. En mellemskærm og en underskærm af gulmalet opalglas. Begge med afskalninger. En mellemskærm med revne.

Moderne kunst og design, 17. marts 2015

Vur­dering

25.000 DKK

Hammerslag

21.000 DKK

21.000 DKK