905/​78

Julie Hamann (f. København 1842, d. sst. 1916)

Opstilling med gyldenlak, stedmoderblomster og levkøjer i krukker. Sign. monogram. Olie på lærred. 44×36.

Julie Caroline Hamann var elev hos Christian Thørrestrup 1860–62, og i årene 1875–77 var hun, som mange andre af tidens kvindelige kunstnere, elev på Vilhelm Kyhns Tegneskole for Kvinder. Hun foretog i 1879 til 1881 et længere studieophold i Paris, hvor hun blandt andet studerede under Tony Robert-Fleury (1837–1911) ved Académie Julian.

Julie Hamann udstillede primært blomsterbilleder, men arbejdede også med portrætter og med genremalerier.

Hamann udstillede gennem en årrække på Charlottenborgs Foraarsudstilling (først gang i 1863), hvor hun fremhæves for sit værk “Iris og viburnum” af Marie Luplau i dennes anmeldelse fra 1893, og Hamann er desuden repræsenteret på blandt andet Kvindelige Kunstneres Retrospektive Udstilling i 1920.

Malerier og tegninger, 30. november 2021

Vur­dering

20.000–25.000 DKK

Hammerslag

25.000 DKK