Albert Mertz (f. København 1920, d. Slagelse 1990)
“Violet-Orange-Signal”, Paris 1967. Sign. og dateret med titel på bagsiden. Relief af bemalet pap monteret i sort kasseramme. Samlet mål 73×66×10.
Litteratur: Værket vil blive registreret i “Albert Mertz Catalogue Raisonné”, www.albertmertz.dk Udstillet: “Totalmertz”, Nikolaj, Københavns Kommunes Udstillingsbygning, 5. februar - 11. april 1999. Proveniens: Lone Mertz' Samling. Proveniens: Stalke Galleri, Kirke Sonnerup.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: modernart@bruun-rasmussen.dk
Malerier, skulpturer og grafik, 4. marts 2020