12014/​144 George III standur i kasse af egetræ og valnød. Værk med månefase, sekund- og datoangivelse. Signeret James Spear (?), London. 19. årh.s begyndelse. H. 210.

Be­skriv­el­se

George III standur i kasse af egetræ og valnød. Værk med månefase, sekund- og datoangivelse. Signeret James Spear (?), London. 19. årh.s begyndelse. H. 210.

Sælger oplyser

Base med smalle revner. Månefase formentlig opmalet. Lodder, pendul og nøgle medfølger.

Kunst, antikviteter & design, 2. april 2020

Ure ▸ Standure

Vur­dering

3.000 kr.

Hammerslag