12014/144
George III standur i kasse af egetræ og valnød. Værk med månefase, sekund- og datoangivelse. Sign. James Spear (?), London. 19. årh.s begyndelse. H. 210.
Base med smalle revner. Månefase formentlig opmalet. Lodder, pendul og nøgle medfølger.
Kunst, antikviteter & design, 2. april 2020
Vurdering
Hammerslag