Mogens Balle (f. København 1921, d. Asmindrup 1988)
Uden titel, 1978/1980. Sign. MB samt stemplet på blændrammen Mogens Balle (stempel delvist skjult af indramning). Olie på lærred. 22×35.
Litteratur: Henning Smidth nr. 1978–021. Værket er dateret af Grete Balle.
Original stand.