2144/​40

Harald Moltke (f. Helsingør 1871, d. Frederiksberg 1960)

Chr. IV. Sign. kopi af Harald Moltke 1900. Olie på lærred. 73×60.

Maleriet ligger tæt op af Karel van Mander III's kongeportræt, som hænger på Det Nationalhistoriske Museum på Frederiksborg Slot. Efter slaget på Kolberger Heide d. 1. juli 1644, hvor Christian IV mistede sit højre øje, ønskede han ikke portrætter, som kunne fremvise denne legemsdefekt.

Krakeleringer. Mindre afskalninger. Retoucheringer.

Ældre malerier, møbler og varia, 1. november 2021

Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hammerslag

6.500 DKK

14 bud

6.500 DKK
(Autobud) 6.000 DKK
6.000 DKK
(Autobud) 5.500 DKK
5.000 DKK
(Autobud) 4.800 DKK
4.600 DKK
(Autobud) 4.400 DKK
4.200 DKK
(Autobud) 3.800 DKK
3.600 DKK
(Autobud) 3.400 DKK
3.200 DKK
3.000 DKK