Harald Moltke (f. Helsingør 1871, d. Frederiksberg 1960)
Chr. IV. Sign. kopi af Harald Moltke 1900. Olie på lærred. 73×60.
Maleriet ligger tæt op af Karel van Mander III's kongeportræt, som hænger på Det Nationalhistoriske Museum på Frederiksborg Slot. Efter slaget på Kolberger Heide d. 1. juli 1644, hvor Christian IV mistede sit højre øje, ønskede han ikke portrætter, som kunne fremvise denne legemsdefekt.
Krakeleringer. Mindre afskalninger. Retoucheringer.
Ældre malerier, møbler og varia, 1. november 2021
14 bud