Laurits Tuxen (f. København 1853, d. sst. 1927)
Havnemotiv fra Monterey, Californien. Sign. L. Tuxen 1925. Olie på lærred. 41×55,5.
Udstillet: Skagens Museum og Fuglsang Kunstmuseum, “Tuxen. Farver, Friluft og Fyrster”, 2014–2015 nr. 85 afb. s. 231.
Afskalninger samt retoucheringer langs kanter.
Nordisk lys – kunstnerkolonien på Skagen, 9. oktober 2023