2015/742
Sigvard Bernadotte (f. 1907, d. 2002)
Vase af sterlingsølv, fodens overside med ciseleret mønster i relief. Georg Jensen 1945–1977. Dessin 819 C. Vægt 337 g. H. 17,6.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Indvendigt med tydelige brugsspor. Øverste kants inderside med nogle mørke mærker - antageligt forårsaget af kontakt med elastikker. Øverste kant ydermere med enkelte ujævnheder.
Moderne kunst og design, 7. april 2020
Vurdering
Hammerslag
19 bud