2149/​9038

Thomas Atkins lommeur med spindelgang, i “half-hunter” kasse af sterlingsølv, hvid skive med ydre arabertal og indre ring delvis med romer- og arabertal samt nøgleoptræk, forgyldt værk signeret Thos Atkins Faseley, serienr. 171. Kasse stemplet med årsbogstav for London 1811 samt mestermærke TCRC. Staffordshire ca. 1811. Vægt i alt 111 g. Kassediam. 51 mm.

Proveniens: Privat samling

Thomas Atkins er registreret i Tamworth, Staffordshire fra 1803.

Uret fungerer, men der garanteres ikke for funktionaliteten. Fremstår med mindre alders- og brugsslitage.

En privat samling lommeure, 6. december 2021

Ure ▸ Lommeure

Vur­dering

3.000 DKK

Hammerslag

1.500 DKK

1.500 DKK