Ole Ring (f. Baldersbrønde 1902, d. Køge 1972)
Parti fra en sjællandsk landsby, antagelig fra Præstøegnen. Sign. Ole Ring. Olie på lærred. 72×103. Samtidig udskåret forgyldt ramme.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 827, 2012 nr. 100.
Enkelte mindre afskalninger.
Ældre malerier, møbler og varia, 18. januar 2021
16 bud