Nicolas (Mykola) Petrovich Gluschenko (f. Novomoskovsk, Ukraine 1901, d. Kiev 1977)
Sommerlandskab fra Sydfrankrig. Sign. Gluschenko (med kyrilliske bogstaver). Olie på plade. 42×60.
Nicolas (Mykola) Petrovich Gluschenko tilbragte sine første år i Donetsk og blev uddannet i Berlin. I 1925–1936 boede han i Paris og malede i Sydfrankrig, påvirket af impressionisterne. Det er tydeligt, at nærværende maleri er fra denne periode. Boende i Frankrig deltog han også i de russiske kunstneres udstillinger i Paris. Gluschenko tog tilbage til USSR i 1936 og blev i Moskva indtil 1944, hvor han flyttede til Kiev. Her tilbbragte han resten af sit liv.
Proveniens: Kunstsamlingen efter en tidligere europæisk general, som var tilknyttet den russiske ambassade i Moskva 1970–1989. Ved udstationeringen erhvervede han adskillige kunstværker, heriblandt nærværende maleri. Herefter hans datter til nuværende ejer.
Budgivning på dette katalognummer kræver forudgående registrering af gyldigt betalings-/kreditkort, fremvisning af billedlegitimation samt indbetaling af depositum på 25.000 DKK på forlangende. Registrering af gyldigt betalings-/kreditkort, billedlegitimation og depositum skal være Bruun Rasmussen Kunstauktioner i hænde senest fredag den 26. november. Kontakt venligst Bruun Rasmussen herom via e-mail: bids@bruun-rasmussen.dk eller tlf.: +45 8818 1013.
Russisk kunst og antikviteter, 2. december 2021