912/​176

David Monies (f. København 1812, d. Frederiksberg 1894)

Portræt af Anny Christine Petrine Raffenberg, f. Schierbeck (1813–1867) i selskabskjole og med højt opsat hår. Usigneret. Olie på malepap. 22×18.

Anny Christine Petrine Schierbeck blev gift med Mads Emil Raffenberg (1804–1876) i 1839. Han var bror til Michael Raffenberg (1802–1881) og Marie Raffenberg (1811–1845).

Proveniens: Just Thiele (1843–1916), søn af kunsthistorikeren Just Mathias Thiele (1795–1874). Herefter nedarvet i familien.

Just Thiele var gift med Malvina Frederikke Raffenberg (1848–1913), datter af Anny og Mads Emil Raffenberg.

Malerier og tegninger, 6. marts 2023

Vur­dering

15.000–20.000 DKK

Hammerslag

12.000 DKK