912/​175

Jens Juel (f. Balslev på Fyn 1745, d. København 1802)

Susanne Juel som barn (1793–1840); gift 1828 med C. W. Eckersberg. 1794. Betegnet på bagsiden Jens Juel pinxit, ifølge Ellen Poulsen antagelig overført fra det gamle lærred. Olie på lærred monteret på træ. 22×28.

Ellen Poulsens fortegnelse over Jens Juels malerier, 1991, nr. 637, afb. bd. II, s. 410.

Udstillet: Kunstforeningen, “Jens Juel - Malerier i privat eje”, 1982 nr. 56.

Litteratur: Henny Glarbo, Kunstmuseets Aarsskrift, XIII-XV, 1926–28, s. 212 ff.

Proveniens: Winkel & Magnussen auktion 366, 1951 nr. 18. Knud Thorballe og dennes familie (1991), antagelig købt af førstnævnte på Winkel & Magnussen auktionen.

Susanne Juel (1793–1840), kaldet Sanne, blev gift med C. W. Eckersberg (1783–1853) i 1828, året efter at søsteren Julie (1791–1827), Eckersbergs anden hustru, var død. Statens Museum for Kunst er i besiddelse af et portræt af Eckersberg fra 1823 forestillende den smukke Susanne Juel som voksen (inv. nr. KMS1775).

Krakeleringer samt enkelte minimale retoucheringer. Ujævn fernis, som bør fjernes. Ældre retouchering ved halsen. Behov for rensning.

Malerier og tegninger, 6. marts 2023

Vur­dering

50.000–75.000 DKK

Hammerslag