Harald Giersing (f. København 1881, d. sst. 1927)
Landskab. Usign. Olie på lærred monteret på malerplade. 16×22.
På bagsiden attesteret af Ida Hofman-Bang (født Giersing, søster til Harald Giersing): “Malet af min Broder Harald Giersing”. Udstillet i Aarhus Kunstgalleri, Jubilæumsudstilling, oktober 1961. Med stempel herfra.
Proveniens: Arne Bruun Rasmussen Kunstauktioner, 18. maj 1978, auk. 379, kat. nr. 304.
Original stand. Behov for let overfladerensning. Original stand.
Moderne kunst og design, 5. marts 2024
15 bud