1845/738
Timo Sarpaneva (f. Helsinki 1926, d. sst. 2006)
“Ultima Thule”. Fem vaser og syv stager af klart glas, overflade med tekstur, nogle dele indlagt med luftbobler og farvet glas. Delvist sign. Udført hos Iittala, Finland. H. 9–22,7. (12)
Almindelig patina, herunder overfladeridser og mærker.
Moderne kunst og design, 6. november 2018
Vurdering
Hammerslag
10 bud