1513/​160

Spisestue af egtræ prydet med skæringer. Bestående af skænk, bord med hollandsk udtræk og sæt på 12 stole. Renæssance form. 20. årh.s første halvdel. Skænk H. 95. L. 225. D. 56. Bord H. 75. L. 150/270. B. 100. (14)

Skilt fra Lysberg & Hansen, Palægade, København.

Enkelte ridser og mærker primært på ben. Bordplade med mindre revner i træet. Stolebetræk slidt og falmet primært på ryg. Nøgle til skænk medfølger.

Ældre malerier og møbler, 23. marts 2015

Vur­dering

4.000 DKK

Hammerslag

2.000 DKK

2.000 DKK