1426/​1647

Engelsk lygteur i kasse af mahogni, skive af messing, forgyldt hjørne ornamentik i form af kerup, forsølvet timekrans med romer og arabertal, to gennembrudte viser af stål. Skive og værk sign. Mudge & Dutton, 148 Fleet St. London, 19. årh.s slutning. H. 41. B. 31,5. D. 17.

Optræksnøgle og Nøgle medfølger. Der gives ingen garanti for værkets funktion. Fremstår med alders- og brugsslitage.

Varia, 26. juni 2014

Vur­dering

10.000–12.000 DKK

Hammerslag

11.000 DKK

(Autobud) 11.000 DKK
10.500 DKK
7.000 DKK