1426/1647
Engelsk lygteur i kasse af mahogni, skive af messing, forgyldt hjørne ornamentik i form af kerup, forsølvet timekrans med romer og arabertal, to gennembrudte viser af stål. Skive og værk sign. Mudge & Dutton, 148 Fleet St. London, 19. årh.s slutning. H. 41. B. 31,5. D. 17.
Optræksnøgle og Nøgle medfølger. Der gives ingen garanti for værkets funktion. Fremstår med alders- og brugsslitage.
Varia, 26. juni 2014
Vurdering
Hammerslag