Originalt s/h sølv-gelatine stillfotografi af den amerikansk-kinesiske kampsportsstjerne Bruce Lee (1940–1973). Front med beskæringslinjer i rødt. Bagside med pålimet nyhedstelegram dateret den 22. juli 1973, håndskrevne notater i gult, blåt og grønt samt påstemplet dato for offentliggørelse (23. juli 1973). Ramme af grønmalet træ; dobbeltglas. Lysmål 19×24 cm. Rammemål 28×33 cm.
Bruce Lees talent var ikke skuespillet, men hans fænomenale evner som udøver af kampsport. I årene inden sin død udviklede han sin egen kampfilosofi, ‘Jeet Kune Do’, på engelsk kendt som ‘The Way of the Intercepting Fist’.
Dette er et originalt s/h sølv-gelatine stillfotografi fra 1973, som fremstår med almindelige håndteringstegn.