2138/​944

Getama design

“GE 19”. Daybed af teak med messingbøjle, løs hynde i form af springmadras, betrukket med rødt uld. Udført hos Getama, Gedsted. L. 190.

Litteratur: Getama katalog 1967.

Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker på stel. Madras med smuds og fnuller. Ene messingbøjle i ende mangler.

Moderne kunst og design, 21. september 2021

Vur­dering

6.000 DKK

Hammerslag

5.500 DKK

5.500 DKK
(Autobud) 5.000 DKK
4.800 DKK
4.000 DKK