2138/944
Getama design
“GE 19”. Daybed af teak med messingbøjle, løs hynde i form af springmadras, betrukket med rødt uld. Udført hos Getama, Gedsted. L. 190.
Litteratur: Getama katalog 1967.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker på stel. Madras med smuds og fnuller. Ene messingbøjle i ende mangler.
Moderne kunst og design, 21. september 2021
Vurdering
Hammerslag