Jørgen Brynjolf (f. Viborg 1931, d. København 1993)
“Den blussende”, 1963. Sign. Brynjolf. Olie på lærred. 80×60.
Mindre afskalninger; største er 3,5 cm. lang. Mærke efter blændrammen.