Pietro Krohn, m. fl., 19.-20. årh.
Ernst Meyer, m. fl., 19.-20. årh.
Vilhelm Kyhn, m. fl., 19.-20. årh.
Tre landskaber og Seks personskildringer. Betegnet verso Vilhelm Kyhn, sign. F. C. Kiærskou Charlottenlund 1884, betegnet verso “Fra Roms omegn, Plaulius' grav via Ponte Lucano over Anio på vejen til Tivoli”, betegnet verso Pietro Krohn, betegnet verso Ernst Meyer, betegnet Carl Dalgas, sign. G. Achen, sign. monogram (Otto Haslund), betegnet verso Frants Henningsen, utydelig signatur. Bly, pen og vandfarve på papir. Variable mål fra ca. 8×12 til ca. 26×31. (10).
Proveniens: Dansk privatsamling af tegninger.
Enkelte fugtpletter. Papiret er gulnet.
Ældre malerier og møbler, 11. august 2014
17 bud