2226/749
Bruno Mathsson (f. Värnamo, Sverige 1907, d. sst. 1988)
“Eva” Lænestol af bøg. Sæde og ryg udspændt med gjorde. Udført og mærket hos Karl Mathsson, Sverige, 1941.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og hak. Gjorde defekte, skal ompolstres.
Moderne kunst og design, 28. juni 2022
Vurdering
Hammerslag
22 bud