2043/836
Verner Panton (f. Gamtofte 1926, d. 1998)
Askebæger af rødemaljeret metal. Tegnet 1969. Udført hos Emaillerie Corgémont, Schweiz. H. 7,5. Diam. 10,5.
Designet 1969 til det tyske forlag “Spiegel” i Hamborg.
Litteratur: “Verner Panton - The collected works”. Vitra Design Museum. Gengivet og omtalt s. 305.
Brugsslitage. Nogle ridser og mærker. Enkelte mindre afslag på emalje.
Moderne kunst og design (udskudt), 22. oktober 2020
Vurdering
Hammerslag
13 bud