Boris Krilov (f. Moskva 1891, d. København 1977)
Russisk høstlandskab. Sign. B. Krilov. Olie på plade. 17×23.
Proveniens: Ægteparret Nadia Lindemann, f. Borodina (f. Vladivostok 1898, d. Frederiksberg 1982) og Georg Emanuel Lindemann (f. København 1896, d. Frederiksberg 1991). Han arbejdede som telegrafist for Det Store Nordiske Telegrafselskab, og mødte sin hustru i området omkring Vladivostok, hvor de giftede sig og bosatte sig. I slutningen af 1930'erne flyttede de til Danmark, hvor de erhvervede dette maleri. Herefter deres barnebarn til idag.
Behov for rensning. Minimale mærker og revner i pladsen
Russisk tema, 7. december 2020