Bjarne Weimar (f. København 1906, d. sst. 1988)
Evald Nielsen (f. Stubbekøbing 1879, d. Frederiksberg 1958)
Et par toarmede lysestager af sølv på ovale fodstykker. Let svungne arme samt base i form af bladværk. Udført og stemplet hos Evald Nielsen anno 1931. Samlet vægt 1215 g. Ene stage: H. 16,7. B. 15,3. Anden stage: H. 16,5. B. 15. Lystyllers indv. diam. 2,5. (2)
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Fodstykkers kant med indgravering: “Til Inge og Erik fra moster AJS og onkel Nils 15–1-1932”.
35040 | ||
881570 | ||
35040 | ||
924203 | ||
1147513 | ||
873649 | ||
1147513 | ||
153169 |