1722/​1686

Portugisisk flisebillede bestående af 16 ornamentfliser af fajance. 57×57. Samt to fliser med hoveder. Alle indrammet og dekoreret i blå. 17. årh. (3)

Proveniens: Den Brodersenske samling i Hjerpsted.

Fremstår med reparationer, afslag og revner. Undersøgt med montering, uden garanti for skjulte fejl.

Varia, 1. juni 2017

Vur­dering

3.000 DKK

Hammerslag