1722/1686
Portugisisk flisebillede bestående af 16 ornamentfliser af fajance. 57×57. Samt to fliser med hoveder. Alle indrammet og dekoreret i blå. 17. årh. (3)
Proveniens: Den Brodersenske samling i Hjerpsted.
Fremstår med reparationer, afslag og revner. Undersøgt med montering, uden garanti for skjulte fejl.
Varia, 1. juni 2017
Vurdering
Hammerslag