921/​143

Anna Ancher (f. Skagen 1859, d. sst. 1935)

“Frierens Besøg”. Sign. A. Ancher. Olie på lærred. 64×79.

Udstillet: Charlottenborg 1924 nr. 12. Skagens Museum, “Skagen GULD/ Værker i privateje”, 2011 nr. P208, afb. s. 26.

Proveniens: Købt af Kunstforeningen og bortloddet i 1925. Her vundet af læge Johannes Brandt Jørgensen. Bruun Rasmussen auktion 386, 1978 nr. 1, afb. s. 9.

Nordisk Lys – kunstnerkolonien på Skagen, 10. juni 2024

Vur­dering

200.000–300.000 DKK

Hammerslag

180.000 DKK