2132/​18

Syv vaseformede hovedvandsæg af sølv, prydede med flusser af kulørt glas, de fem nålepunslede med initialer og årstal. Vægt ca. 300 g. 18–19. årh. H. 8,5–10,5. (7)

Mestre: Hans Peter Jørgensen borgerskab 1868, Martin Hinrich Petersen borgerskab 1784, Peter Borrebye borgerskab 1779, Jacob Galle borgerskab 1773, Andreas Herman Rasmussen borgerskab 1831, Lorenz Peter Helt borgerskab ca. 1809 samt Niels Schouw Svendsen borgerskab 1842.

Stand

Fremstår med alders- og brugsslitage. Mindre buler, ridser og mærker.

Auktion

Ældre malerier, møbler og varia, 9. august 2021

Kategori
Vur­dering

8.000–10.000 DKK

Solgt

Hammerslag

11.500 DKK  

15 bud

Tidspunkt Byder Bud
(Autobud) 11.500 DKK
11.000 DKK
(Autobud) 10.500 DKK
10.000 DKK
9.500 DKK
9.000 DKK
(Autobud) 8.500 DKK
8.000 DKK
7.500 DKK
(Autobud) 7.000 DKK
7.000 DKK
6.500 DKK
6.000 DKK
5.500 DKK
5.000 DKK