Syv vaseformede hovedvandsæg af sølv, prydede med flusser af kulørt glas, de fem nålepunslede med initialer og årstal. Vægt ca. 300 g. 18–19. årh. H. 8,5–10,5. (7)
Mestre: Hans Peter Jørgensen borgerskab 1868, Martin Hinrich Petersen borgerskab 1784, Peter Borrebye borgerskab 1779, Jacob Galle borgerskab 1773, Andreas Herman Rasmussen borgerskab 1831, Lorenz Peter Helt borgerskab ca. 1809 samt Niels Schouw Svendsen borgerskab 1842.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Mindre buler, ridser og mærker.
Ældre malerier, møbler og varia, 9. august 2021
15 bud
Tidspunkt | Byder | Bud |
---|---|---|
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||
(Autobud) | ||