1803/560
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“AP 62”. Fritstående tre-personers sofa med stel af palisander med synlige tapninger, armlæn, sider, samt løse hynder betrukket med sort skind. Model AP 62/3. Udført hos AP-Stolen, København. L. 193.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Skind med overfladeridser, pletter og mærker. Tørre Rotex gjorder under bunden med nogle defekter.
Moderne kunst og design, 16. januar 2018
Vurdering
Hammerslag