2220/18
Dobbeltkapslet lommeur af 14 kt. guld, hvidemaljeret skive med arabertal og små sekunder, støvkapsel af guld. Samt urkæde af 14 kt. guld. 20. årh. Vægt i alt ca. 130 g. Diam. 5,5.
Uret fungerer, men der garanteres ikke for funktionaliteten. Fremstår med alders- og brugsslitage. Kassen er bulet. Karabin ikke guld.
Ældre malerier, møbler og varia, 16. maj 2022
Vurdering
Hammerslag
18 bud