2220/​18

Dobbeltkapslet lommeur af 14 kt. guld, hvidemaljeret skive med arabertal og små sekunder, støvkapsel af guld. Samt urkæde af 14 kt. guld. 20. årh. Vægt i alt ca. 130 g. Diam. 5,5.

Uret fungerer, men der garanteres ikke for funktionaliteten. Fremstår med alders- og brugsslitage. Kassen er bulet. Karabin ikke guld.

Ældre malerier, møbler og varia, 16. maj 2022

Ure ▸ Lommeure

Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hammerslag

10.500 DKK

18 bud

10.500 DKK
10.000 DKK
9.500 DKK
(Autobud) 9.000 DKK
9.000 DKK
(Autobud) 8.500 DKK
8.000 DKK
(Autobud) 7.500 DKK
7.000 DKK
(Autobud) 6.500 DKK
6.000 DKK
(Autobud) 5.500 DKK
5.000 DKK
(Autobud) 4.800 DKK
4.600 DKK
(Autobud) 4.400 DKK
4.200 DKK
4.000 DKK