2109/233
Kaffekande, bladformet asiet, bonbonnière og lille terrin af porcelæn, dekoreret i farver og guld med blomster, fugle og insekter, modellerede med pousserede blomster og frugt. Meissen og Herend. 20. årh. Asiet L. 19. Øvrige H. 12–21. (4)
Kaffekande kraftigt restaureret med synlige samlinger indvendig. Lågknop på kaffekande med afslag på kronblad. Asiet 3. sort. Bonbonnière med revner.
Ældre malerier, møbler og varia, 1. marts 2021
Vurdering
Hammerslag