Preben Hornung (f. Valby 1919, d. Frederiksberg 1989)
“Portræt af et eller andet” eller “Dobbelt expansion søger vilje til maadeholdent sidespring” eller “Nye titlers sentimentale taabelighed - Dog malet af Hornung”. Sign. monogram 66; sign. og dateret med titler på bagsiden. Olie på lærred. 65×56.
Malerier, skulpturer og grafik, 9. juni 2021