Karl Jensen (f. Holstebro 1851, d. Hillerød 1933)
“Interiør fra Rosenborg: Frederik d. IV.s sal”. Ca. 1892. Sign. K. J. Olie på lærred. 44×59.
Udstillet: Holstebro Museum, “Karl Jensen Udstillingen”, 1995 nr. 127 (afb. s. 135).
Proveniens: Grosserer A. Fonnesbecks samling. Solgt fra denne hos Winkel & Magnussen auktion 251, 1939 nr. 66. Solgt hos Bukowskis København auktion 1, 1990 nr. 59. Herefter i privateje.
Retoucheringer.
Ældre malerier, møbler og varia, 27. juli 2020