2009/530
Svend Hammershøi (f. Frederiksberg 1873, d. sst. 1948)
Vase af lertøj, dekoreret med uranglasur. Sign. monogram HAK, Danmark. Udført hos Kähler. H. 40. Diam. 28.
Almindelig brugsslitage. Mindre hårrevner i glasuren.
Moderne kunst og design, 25. februar 2020
Vurdering
Hammerslag
24 bud