1502/1513
Engelsk lommeur med spindelgang, i dobbeltkasse af sølv, skive af sølv i relief med romertal og ydre 5-minutter arabertal, datovisning, signeret Kipling, værk signeret Wm Kipling, London, utydeligt nummereret. Kasser mærket med kronet TI samt 821. England 18. årh.s begyndelse. Vægt ialt 127 gr. Kassediam. 48/56 mm.
Uret kan ikke trækkes op antagelig pga defekt optræk. Der garanteres ikke for funktionaliteten. Fremstår med alders- og brugsslitage.
Varia, 8. januar 2015
Vurdering
Hammerslag
17 bud