Lommeur med kæde samt etui af karelsk birk, skive med plaketter med arabertal, værk af udskåret træ. Bagkasse indvendigt med kyrillisk inskription. Rusland, 19. årh. Kassediam. 4,9. Etui L. 10,5. (2).
Proveniens: Den danske gesandt og generalkonsul Hans Poul Hoffmeyer (f. Kauslunde 1893, d. Hamborg 1962). Legationssekretær i Wien, Berlin, Moskva og Warszawa i 1920'erne, senere legationsråd i Berlin og Paris, Tyrkiet, Israel og Grækenland samt endelig generalkonsul i Hamborg fra 1954. Hoffmeyers samlerinteresse var stor, og han erhvervede antikviteter i alle byer, hvor han var udstationeret. Herefter dennes efterkommere til idag.
Lommeur og kæde fremstår i dårlig stand med flere defekter/manglende dele. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Russisk tema, 7. december 2020
30 bud