Foto endnu ikke klar
2015/​718

Ib Braase (f. Stege 1923, d. 2009, Marcoussis i Frankrig, 1949-)

Uden titel (Bænken), 1977. Usign. Bemalet jern, bronze og marmor. 86×115×65.

Litteratur: Martin Erik Andersen (red.): “Ib Braase”, København 2005, geng. helsides i farver s. 101 samt i bogens værkfortegnelse / registrant som nr. 210, s. 171. Udstillet: “Dansk kunst i 70'erne”, Kunstforeningen Gl. Strand, København 1985, kat. nr. 18, gengivet side 10. Proveniens: Redaktør Bent Petersens samling. Proveniens: Stalke Galleri, Kirke Sonnerup.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: modernart@bruun-rasmussen.dk

Moderne kunst og design, 7. april 2020

Vur­dering

25.000–30.000 DKK

Hammerslag

17.500 DKK

17.500 DKK