2436/704
Georg Kofoed
Lænestol med ben af bejdset bøg, betrukket med blåt skind beslået med messingsøm. Sæde betrukket med koskind. Udført hos Georg Kofoeds Møbeletablissement. 1930–40'erne.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Skind på sæde med defekter.
Moderne kunst og design, 3. september 2024
Vurdering
Hammerslag
10 bud