1915/7024
Teke fetish af udskåret patineret træ monteret på base af sortmalet træ. Den Demokratiske Republik Congo. H. 34 cm. uden base.
Proveniens: Svensk privatsamling.
Tværsprække og aldersrelateret slitage.
Tribal art, 11. april 2019
Vurdering
Hammerslag