1915/​7024

Teke fetish af udskåret patineret træ monteret på base af sortmalet træ. Den Demokratiske Republik Congo. H. 34 cm. uden base.

Proveniens: Svensk privatsamling.

Tværsprække og aldersrelateret slitage.

Tribal art, 11. april 2019

Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hammerslag