2137/958
Dansk møbeldesign
Overpolstret lænestol med ben af bejdset bøg, betrukket med grønt velour, dybthæftet med knapper. 1930–40'erne.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 14. september 2021
Vurdering
Hammerslag