Edward Adams jr. (, 19.-20. årh., engelsk skibsportrætmaler)
Skibsportræt af “Freia” i høj sø. Sign. Ed. Adams Jr. Havre. Olie på lærred. 63×93.
Retoucheringer og mindre reparationer. Krakeleringer af varierende størrelse. Enkelte minimale afskalninger samt porøst malinglag i hjørner.
Ældre malerier, møbler og varia, 24. maj 2021