1949/8697
Ivan Petrovich Chlebnikov (, Moskva)
Lille russisk kovsh af forgyldt sølv, dekoreret med cloisonné emalje i form af blomster og design. Ivan Petrovich Chlebnikov, stemplet med den russiske dobbeltørn som leverandør til det Kejserlige Russiske Hof, Moskva 1908–1917, lødighed 88. Vægt 77 g. L. 9,5.
Enkelte minimale emalje afslag.
Russisk tema, 5. december 2019
Vurdering
Hammerslag