Foto endnu ikke klar
884/​582

Asger Jorn (f. Vejrum 1914, d. Århus 1973)

“L'ombre d'un doubt” (Skyggen af en tvivl). Sign. Jorn 67. Akryl på papir monteret på lærred. 33×41.

Udstillet: “Asger Jorn”, Galerie Rive Gauche, Paris 1967, geng. i kat. som nr. 1. Proveniens: Kunsthallen Kunstauktioner, auktion 6. december, København, 1994, kat. nr. 14, gengivet i kataloget. Proveniens: Galerie Leif Jensen, København. Erhvervet her af nuværende ejer ca. 1995. Proveniens: Privatsamling, Danmark.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt modernart@bruun-rasmussen.dk

Malerier, skulpturer og foto, 5. marts 2019

Vur­dering

200.000 DKK

Hammerslag

180.000 DKK