Valdemar Magaard (f. København 1864, d. Gentofte 1937)
“Ved Gadekæret i Rørvig”. Sign. V. Magaard 1908. Olie på lærred. 78×117.
Udstillet: Charlottenborg 1909 nr. 320.
Trykmærke fra blændramme. Krakeleringer. Enkelte mindre retoucheringer. Lærredet bør strammes let op. Behov for rensning.
Ældre malerier, møbler og varia, 29. april 2024
18 bud