2115/793
Ludvig Pontoppidan (f. ca. 1899, d. København 1965)
Fritstående tre-pers. sofa med ben af bøg. Sæde samt dybthæftede sider og ryg betrukket med grå stribet uld. Udført hos snedkermester Ludvig Pontoppidan. H. 75. L. 180. D. 77.
Ben med almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Betræk med smuds og defekter. Nogle knapper mangler. Senere midtersprosse under sæde.
Moderne kunst og design, 13. april 2021
Vurdering
Hammerslag