2221/551
Knud Mortensen
Kvadratisk sofabord af teak. Top ilagt lyse fliser. Udført hos snedkermester Søren Horn. H 51. L./B. 53,5.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og hak. Nogle fuger med afslag og revner. En sprosse med gennemgående revner.
Moderne kunst og design, 24. maj 2022
Vurdering
Hammerslag