2415/​27

Et par tyske Louis XVI stager af drevet sølv, manchetter med perlestaf, cylindrisk stamme med draperinger, rundt hvælvet fodstykke med bladkrans. Mester Carl Ludwig Müller i Berlin, 18. årh.s slutning, indvendig i bund en oldermandsranke. Vægt 498 g. H. 19,5 cm. (2)

Fremstår med mindre alders- og brugsslitage, inklusive enkelte ujævnheder og mærker.

Ældre malerier, møbler og varia, 8. april 2024

Vur­dering

8.000–10.000 DKK

Hammerslag

6.500 DKK

10 bud

6.500 DKK
(Autobud) 6.000 DKK
6.000 DKK
(Autobud) 5.500 DKK
5.000 DKK
(Autobud) 4.800 DKK
4.600 DKK
(Autobud) 4.400 DKK
4.200 DKK
4.000 DKK