2415/27
Et par tyske Louis XVI stager af drevet sølv, manchetter med perlestaf, cylindrisk stamme med draperinger, rundt hvælvet fodstykke med bladkrans. Mester Carl Ludwig Müller i Berlin, 18. årh.s slutning, indvendig i bund en oldermandsranke. Vægt 498 g. H. 19,5 cm. (2)
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage, inklusive enkelte ujævnheder og mærker.
Ældre malerier, møbler og varia, 8. april 2024
Vurdering
Hammerslag
10 bud