Bertha Wegmann (f. Soglio, Schweiz 1847, d. København 1926)
Vilde sommerblomster. Usigneret. Olie på lærred. 44×38.
Proveniens: Tidligere ejers mor, Sofie Olivia Petrea Olsen (1890–1960), som var tjenestepige hos familien Seekamp i Bredgade 1, 1. sal i København. Fru Seekamp var født Wegmann og søster til kunstnerinden Bertha Wegmann, som på et tidspunkt forærede nærværende maleri til Sofie.
Minimale krakeleringer og retoucheringer.
Ældre malerier, møbler og varia, 11. november 2019
10 bud