Edward Hald (f. 1883, d. 1980)
Gunnar Nylund (f. Paris 1904, d. 1997)
Aflang, let kantet vase af klart glas med graveret motiv af Niels Holgersen. Sign. Orrefors, Hald, 2525 C6H. Udført hos Orrefors, Sverige. H. 14,2. B. 9,7. L. 28. Cylindrisk vase af blac de chine, øverste del med gennembrudt cirkelmønster. Tryksign. monogram GN for Gunnar Nylund. Udført og stemplet hos Rörstrand, Sweden. H. 26,4. Diam. 7,5. (2)
Almindelig brugspatina.
Moderne kunst og design, 19. oktober 2021